Skrzetuski Jan Kazimierz h. Jastrzębiec (przed 1663 - po 1709), pisarz religijno-moralizujący, Pochodził z wielkopolskiej gałęzi rodu, był synem Jana (zm. 1663) i jego drugiej żony Konstancji z Niemojewskich (zm. przed 1692). Pa śmierci męża matka wyszła ponownie za mąż za starostę osieckiego i międzyrzeckiego Adama Uriela Czarnkowskiego, a po raz trzeci za podstolego koronnego Stefana Grudzińskiego. Opiekę nad małoletnimi w r. 1663 S-m i jego starszą, przyrodnią siostrą Katarzyną sprawował ich stryj Melchior Skrzetuski.

W młodości służył S. w wojsku koronnym. Przed r. 1701 odbył podróż do Francji. Po śmierci Jana III opublikował poświęcony pamięci króla panegiryk Posthuma gloria Joannis Poloniarum regis (P. 1697). W tym utworze elegijnym wymienił wśród zasług zmarłego skazanie na śmierć za ateizm Kazimierza Łyszczyńskiego. W r.1698 zadedykował Augustowi II swą łacińską książkę Anatomia moralis verbi incarnati (P. 1698). We wstępie chwalił króla za przejście na katolicyzm. Na dzieło składają się rozprawy, w których autor rozważa takie zagadnienia jak np. wyższość umiłowania Chrystusa nad miłością ziemską, pycha i okrucieństwo możnych tego świata zapominających o Bogu, ograniczone możliwości ludzkiego rozumu. Współczesny S-emu kaznodzieja Wojciech Padniewski, kanclerz katedralny poznański, porównał go do św. Tomasza a Kempis. Z całą pewnością Anatomia moralis... powstała pod wpływem lektury ,,De imitatione Christi'', "Verbum incarnatum" (Chrystus) to wyraźne nawiązanie do tytułu dzieła przypisywanego średniowiecznemu mnichowi, a wszystkim rozważaniom S-ego towarzyszyła myśl, dominująca w "De imitatiane...", że wobec majestatu Boga doczesne cele i materialne dobra nie są warte zabiegów.

W r.1709 wydrukowane zastało w Toruniu Monitorium simplex ad correcturam vitae humanae S-ego dedykowane Apolinarze Tuczyńskiej, kasztelanowej gnieźnieńskiej. Składa się na nie dwieście krótkich łacińskich sentencji religijno-moralnych, w których przewija się ta sama myśl, co w Anatomia moralis - nietrwałość wszelkich dóbr świata ziemskiego. Pojawił się nadto nowy wątek - w dziele z r. 1698 prawie nieobecny -- śmierć jako nieuchronny koniec wszystkiego, co żyje na ziemi, podważająca sens dążeń i ambicji, które skupiane są wokół spraw doczesnych.

S. posiadał dziedziczne dobra Smarzykowo w woj. kaliskim. Jego losy po r.1709 nie są znane.  Był żonaty z Katarzyną ze Smoszewskich (zm.1701); w małżeństwie z nią miał syna Józefa, zmarłego w młodym wieku, i córki Anny (w r. 1701 będącą jeszcze dzieckiem, zamężną za Franciszkiem Jemielskim, kasztelanicem nakielskim.

 

Estreicher;, Niesiecki;

Lasocki Z., Skrzetuscy, "Mies. Herald." R. 16: 1937 s.75-6, 81-2;

Ceypler K., Mauzoleum od Libityny [...] Katarzynie z Smoszewa Skrzetuskiej [...] wystawiane, P. 1701;

Padniewski W., Epilog rodowitej sceny domowej Smoszewskich..., P. 1701;

Teki Dworzaczka (CD-ROM), Kórnik-P. 1997.

 

Ewa Jolanta Głębicka

 

 

Powrót