Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony rodzinnej, a także do jej współredagowania. Pragniemy przedstawić historię i współczesne dzieje rodziny Skrzetuskich oraz rodzin z nią spokrewnionych.

  Nie ma zapewne Polaka, który by nie czytał "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, lub przynajmniej nie oglądał filmowych ekranizacji "Pana Wołodyjowskiego", "Potopu" czy wreszcie "Ogniem i Mieczem". Dzięki Sienkiewiczowi nazwisko Skrzetuskich stało się znane nie tylko w Polsce, ale i wszędzie tam na świecie, gdzie docierały książki naszego wielkiego pisarza...

» więcej, Andrzej Skrzetuski

Menu Strony:


» Aktualności
» Manifest
» Galeria fotograficzna
» Historia Rodziny
» Dokumenty
» Drzewo genealogiczne
» Skrzetuscy dzisiaj
» Genealogia
» O autorze
» Rodzina Kaczorowskich
» Ogniem i Mieczem
» Księga Odwiedzin 

STRONA W BUDOWIE
Ogniem i Mieczem

  Strona ta poświęcona jest Trylogii Henryka Sienkiewicza, a zwłaszcza jej pierwszej części, czyli „Ogniem i mieczem”. Planujemy umieszczenie na tej stronie pełnego tekstu Trylogii oraz zamierzamy zaprezentować najciekawsze strony internetowe związane z Trylogią, których wiele powstało po ekranizacji „Ogniem i mieczem”
  Chciałbym w tym miejscu przedstawić pewne fakty nie znane biografom Sienkiewicza, które mogły mieć istotne znaczenie dla genezy „Ogniem i mieczem”, a zwłaszcza dla wykreowania postaci głównego bohatera - Jana Skrzetuskiego. Otóż kiedy w roku 1858 dwunastoletni Henryk Sienkiewicz został przyjęty do Gimnazjum Realnego w Warszawie, zamieszkał na stancji u swojego nauczyciela języka polskiego - Władysława Skrzetuskiego, profesora tegoż Gimnazjum. Zapewne w tym czasie zetknął się z różnymi rodzinnymi przekazami. Rodzinie znany był fakt iż jeden z przodków przedarł się z oblężonego Zbaraża i dotarł z listami do króla Jana Kazimierza. Motyw posłowania Skrzetuskiego na Krym mógł nawiązywać do faktu posłowania do Turcji Michała Skrzetuskiego - brata dziadka wspomnianego wcześniej Władysława.

 

 teksty

 

 herby bohaterów Trylogii

 

 treść filmu

 

główne postacie - aktorzy


 

Redakcja i administracja strony prowadzona przez Andrzeja Skrzetuskiego.

 

:: Statystyki :: Prawa autorskie :: Kontakt ::